Suche powietrze w domu – jak sobie z nim radzić?

Artykuły

Główną przyczyną zbyt niskiej wilgotności w pomieszczeniach jest ich ogrzewanie. Zjawisko nasila się szczególnie zimą, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, a woda zawarta w powietrzu osadza się w postaci szronu. Podgrzewamy zatem suche powietrze dodatkowo je osuszając. Czym to skutkuje? Częste zmiany temperatury i wilgotności sprawiają, że łatwiej się przeziębić, a także trudniej obronić się przed wirusami. Problemy mogą mieć także alergicy. Jak radzić sobie z suchym powietrzem w domu? Przedstawiamy skuteczne sposoby!

Suche powietrze, a zdrowie

Lekarze rekomendują utrzymanie wilgotności względnej w zakresie od 40% do 60%. Optymalna temperatura w mieszkaniu to 20-22 oC, a 18 oC w sypialni. Niestety, często te parametry zostają zaburzone, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Suche powietrze w biurze lub mieszkaniu może prowadzić do wysuszenia błon śluzowych i skóry, a to z kolei odbija się na jej kondycji – powoduje pękanie i swędzenie, co sprzyja powstawaniu infekcji. Poza tym powietrze o niskim poziomie wilgotności może powodować suchość w gardle, kaszel i trudności z oddychaniem. W takich warunkach, również zanieczyszczenia łatwiej pokonują biologiczną barierę. I choć pyłki drzew i traw przestają być zimą problemem, przebywając w ciepłych i suchych pomieszczeniach wdychamy więcej zanieczyszczeń znajdujących się w kurzu.

Co robić?

Najprostszym i najtańszym sposobem na nawilżenie powietrza w mieszkaniu jest wieszanie na kaloryferach mokrych ręczników lub pojemników wypełnionych wodą. Na ratunek przychodzą nam również rośliny doniczkowe, które są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Najlepiej spełniają tę funkcję takie, które wyparowują znaczną ilość pobranej wody. Należą do nich szeflera, bluszcz, lipka, paproć, diffenbachia, fikus. Co ważne, gatunki te pochłaniają również wiele substancji toksycznych.

Jeśli chodzi o pielęgnację, w przypadku podrażnień skóry często występujących zimą należy unikać długich kąpieli w wannie, które tylko pogorszą stan naskórka. Wybierajmy prysznic i hipoalergiczne kosmetyki, które nie zniszczą bariery lipidowej i zminimalizują ryzyko uszkodzeń.

Oczyszczaj i nawilżaj powietrze

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń i suchego powietrza jest zakup domowego oczyszczacza, wyposażonego jednocześnie w funkcję nawilżacza. Niekwestionowanym liderem w sprzedaży tego typu urządzeń jest marka Sharp, której rozwiązania wyróżniają się innowacyjnością i skutecznością. Filtr nawilżacza usuwa kamień, osad i mikroorganizmy z wody. Stanowi jednocześnie matę ewaporacyjną, oddającą wilgoć do powietrza. Dzięki funkcji nawilżania urządzenie na bieżąco bada temperaturę oraz wilgotność względną powietrza i wypuszcza tyle pary wodnej, aby cały czas utrzymać jego idealny poziom. Wraz ze wzrostem temperatury, urządzenie redukuje wilgotność względną, zapobiegając parności powietrza. Co szczególnie ważne, procesy zarówno oczyszczania, jak i nawilżenia powietrza są zautomatyzowane. Po osiągnięciu optymalnego efektu, urządzenie przełącza się na minimalne obroty lub nawet wchodzi w tryb czuwania.

Czyste powietrze w domu, w którym pojawia się niemowlak

Czyste powietrze w domu, w którym pojawia się niemowlak

Narodziny dziecka zmieniają w życiu rodziców wszystko. Najważniejsze staje się dla nich zdrowie i bezpieczeństwo malucha. A na nie wpływ ma również otoczenie. Czy wiesz, że jakość powietrza rzutuje na zdrowie, odporność i spokojny sen niemowlaka? Jako rodzice...

czytaj dalej
Domowe sposoby nawilżania powietrza

Domowe sposoby nawilżania powietrza

Od kilku sezonów jakość powietrza to temat numer jeden. Raporty smogowe, mapy z poziomem zanieczyszczenia w różnych regionach Polski, dyskusje jak poprawić ten stan - tymi tematami żyjemy od początku sezonu grzewczego do wiosny. Co ciekawe smog to również zjawisko...

czytaj dalej