Zdrowie dziecka to dla rodziców sprawa najwyższej wagi. Z każdym kolejnym miesiącem życia malca, dorośli lepiej poznają jego zachowania ucząc się w ten sposób zarówno pozytywnych, jak i negatywnych reakcji na określone bodźce. Co jednak jeśli nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić na co choruje dziecko? Z takim właśnie problemem możemy się zmierzyć właśnie teraz. Pylące rośliny i trawy wywołują reakcje alergiczne, które bardzo łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Jak więc odróżnić zwykłą infekcję od uczulenia? Kiedy należy zapisać dziecko do lekarza? I jak można ulżyć malcowi w sytuacji, gdy cierpi z powodu wszechobecnych pyłków? Polecamy nasz krótki poradnik.
Tak naprawdę trudno na pierwszy rzut oka odróżnić, czy dziecko ma katar z powodu alergii, czy też jest to początek infekcji wirusowej. Zwłaszcza, że objawy mogą być niemal identyczne. Katar, lekko podwyższona temperatura, ból głowy i brzucha. Zanim więc umówimy się z dzieckiem na wizytę do lekarza, należy obserwować jego reakcje w określonych sytuacjach. Dość szybko będziemy w stanie stwierdzić jaki kolejny krok należy podjąć.
Na co zwrócić uwagę?
– Gdy obserwujemy u dziecka objawy takie jak kaszel, katar, zatkany nos, łzawienie oczu.
– Wymienione objawy nie nasilają się w krótkim czasie, wydzieliny są podobnej barwy i konsystencji.
– Wymienionym objawom nie towarzyszy wysoka gorączka.
– Objawy występują nagle np. podczas wspomożonego pylenia roślin i nasilają się, gdy dziecko ma bezpośredni kontakt z alergenami (spacer), a słabną po powrocie do domu.
Jeśli objawy te występują są zauważalne od jakiegoś czasu, to pierwszy znak, że dziecko może mieć problemy z alergią.
Co robić, gdy zauważymy u dziecka objawy alergii?
Jeśli podczas spaceru zaobserwujemy u dziecka występowanie objawów, należy jak najszybciej pozbyć się alergenów z jego skóry. Dlatego po powrocie do domu polecamy wykąpać malucha i zmienić ubranie, a następnie zaaplikować dostępne bez recepty środki, które pomagają neutralizować objawy alergiczne (np. wapno). W przypadku kataru, pomocny jest również roztwór wody morskiej, który możemy stosować kilka razy dziennie. Wykluczone jest leczenie dziecka na własną rękę! Kolejnym krokiem w przypadku braku ustąpienia objawów jest wizyta u alergologa, a następnie wykonanie testów alergicznych, które pozwolą określić na co dziecko jest dokładnie uczulone. Przy uczuleniu na pyłki najbardziej wiarygodne wyniki dają próby skórne, które najlepiej wykonać dopiero po sezonie pylenia.
W jaki sposób można ulżyć alergikowi?
Dla małego dziecka alergia jest wyjątkowo problematyczna, ponieważ oznacza całą listę ograniczeń. Niestety, chociaż jako rodzice chcielibyśmy ulżyć maluchowi w cierpieniu nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszechobecnych pyłków unoszących się w powietrzu. Natomiast możemy skutecznie poradzić sobie z alergią w domu. Rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza, który wychwyci i usunie pyłki roślin, roztocza kurzu czy sierść zwierząt. Na uwagę zasługuje seria inteligentnych urządzeń marki Sharp KC-G. Model Sharp KC-G40EUH posiada pięć czujników – badający stężenie najdrobniejszych pyłów PM 2.5, a także kurzu, wilgoci, temperatury oraz światła. Na podstawie ich analizy dokonywana jest bardzo dokładna ocena jakości powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie samoczynnie dobiera odpowiedni tryb pracy (oczyszczania i nawilżania), a w przypadku zmiany warunków otoczenia, automatycznie aktualizuje swoje parametry. Wyjątkowa skuteczność nowego oczyszczacza wynika z zastosowania trzech filtrów, a także innowacyjnego jonizatora i nawilżacza powietrza. Dzięki jonom Plasmacluster HD skutecznie usuwa szkodliwe drobnoustroje i alergeny nie tylko z powietrza, ale również z trudno dostępnych zakamarków, w tym ścian, mebli i tkanin. Urządzenia, wykorzystujące Plasmacluster eliminują alergeny, neutralizując przy tym groźne wirusy. Skuteczność tej innowacyjnej technologii opatentowanej przez Sharp została potwierdzona certyfikatami kilkudziesięciu międzynarodowych ośrodków naukowych w Japonii i na świecie. Nowością w serii KC-G jest również funkcja Plasmacluster spot, dzięki której można szybko i sprawnie usunąć nieprzyjemne zapachy, a także bakterie z tkanin.