– Dlaczego oczyszczacze i nawilżacze powietrza stały się takie popularne?
To kwestia świadomości Konsumentów. Ciężko, aby popularne było coś, co nie wiadomo do czego służy. Kiedy zaczynamy rozumieć korzyści z używania pewnych urządzeń to decyzja o ich nabyciu nie jest żadnym wyzwaniem. Im więcej wiemy i rozumiemy, tym chętniej również angażujemy większe środki w dane rozwiązanie. Mimo wszystko dzisiaj ciągle dla wielu osób zakup np. odkurzacza jest znacznie łatwiejszy i bardziej oczywisty niż zakup oczyszczacza powietrza. Kiedy ludzie zaczynają rozumieć, że ich problemy zdrowotne oraz kiepskie samopoczucie jest konsekwencją właśnie parametrów powietrza w ich domach zaczynają aktywnie szukać rozwiązań dla swoich dolegliwości.
– A realnie jakiego typu problemy może rozwiązać oczyszczacz czy nawilżacz powietrza?
[Wysoka jakość powietrza to w skrócie: optymalny skład chemiczny bez zawartości szkodliwych substancji, brak unoszących się zanieczyszczeń fizycznych i biologicznych oraz odpowiednia dla danej temperatury wilgotność.]
Przebywając w pomieszczeniach zamkniętych, zużywamy tlen i produkujemy dwutlenek węgla. Dlatego też musimy pamiętać o ich odpowiednio częstym wietrzeniu. Niestety to jest ten moment, kiedy bardzo często dochodzi do napływu niechcianych i szkodliwych zanieczyszczeń z zewnątrz. Wysokiej jakości oczyszczacz powietrza powinien dbać o to, aby wszystkie te niechciane składniki unoszące się w powietrzu były skutecznie pochłaniane i zatrzymywane i/lub utylizowane wewnątrz urządzenia. Wśród tych zanieczyszczeń mogą być: kurz, pył oraz sierść zwierząt (jako nośniki alergenów), ale również czynniki biologiczne jak bakterie, wirusy czy zarodniki grzybów. Nie zapominajmy również o szalenie groźnym smogu i zawartymi w nim cząsteczkami PM2.5 (pył zawieszony o rozmiarze 2,5 mikrometra, który z łatwością przedostaje się wraz z wdychanym powietrzem do krwi).
W przypadku nawilżaczy powietrza ogólnym problemem, który powinny rozwiązać jest brak optymalnej wilgotności. Suche powietrze powoduje wysuszanie śluzówek oczu oraz górnych dróg oddechowych. Wiąże się z dużym dyskomfortem oraz możliwością zaistnienia poważnych infekcji bakteryjnych oraz wirusowych. Te zagrożenia m.in. powodują, że różnej jakości nawilżacze od wielu lat są niemal standardowym wyposażeniem przy łóżeczkach niemowląt.
– Od kiedy firma SHARP oferuje swoje oczyszczacze i nawilżacze powietrza ?
Na rynku japońskim SHARP ma kilkudziesięcioletnią już historię w oferowaniu tego typu rozwiązań. Jest to konsekwencją tego, że sami Japończycy przykładają olbrzymią wagę do higieny oraz profilaktyki. Niemal książkowym przykładem może być widok na ulicy człowieka w maseczce, co w Polsce ciągle jest rzadko spotykane nawet w miastach o wielokrotnie przekroczonych normach jakości powietrza. W naszym kraju z doświadczeń firmy Sharp Konsumenci korzystają od 2008 roku.
– Czy wszystkie rozwiązania dostępne na rynku są tak samo dobre i czy warto kierować się ceną?
Cena powinna być ekwiwalentem wartości urządzenia. Składa się na nią wiele czynników:
- ogólne parametry techniczne jak wydajność oczyszczania i nawilżania;
- funkcje, które są dla nas przydatne;
- technologie, których działanie jest dla nas zrozumiałe;
- skuteczność potwierdzona Certyfikatami;
- jakość i serwis gwarantowana przez znanego Producenta;
- koszty eksploatacyjne związane z długookresowym korzystaniem z urządzenia;
– Na co Klienci powinni zwracać uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?
Niestety, przede wszystkim na to, aby nie kierować się tzw. „zalecaną powierzchnią” pracy dla danego oczyszczacza czy nawilżacza powietrza. W Japonii są określone normy dla wydajności tego typu urządzeń. Niestety w Polsce, coraz mniej wydajne oczyszczacze i nawilżacze powietrza „zalecane” są na coraz większe powierzchnie. Musimy pamiętać, że urządzenia de facto obsługują nie „powierzchnie” a „kubatury”.
Kolejnym parametrem często niestety pomijanym przez Sprzedawców oczyszczaczy powietrza jest generowany przez nie hałas. Podawany jest on w skali decybelowej. Jest ona o tyle trudna dla Konsumentów, że jest skalą logarytmiczną, co oznacza że każde 10dB więcej to dwukrotnie większy hałas. Różnica 20dB to 4-krotny wzrost, a 30dB oznacza 8-krotne zwiększenie hałasu.
– Dlaczego SHARP nazywa swoje urządzenia inteligentnymi?
Ponieważ maksymalnie starają się one nie angażować Użytkownika w cały proces oczyszczania i nawilżania powietrza. Zatem o intensywności oczyszczania decydują czujniki kurzu oraz nieprzyjemnego zapachu. Dzięki temu bardzo precyzyjnie urządzenie dobiera zakres swojej pracy od wielkości i stężenia poszczególnych zanieczyszczeń w powietrzu minimalizując jednocześnie niezbędny do wykonania pracy hałas. Niektóre szkodliwe alergeny jak białka pochodzenia roztoczowego czy zarodnie pleśni często ukryte są w tkaninach lub trudno dostępnych zakamarkach pomieszczeń. Nie sposób więc zassać ich do wnętrza nawet najsilniejszego oczyszczacza. Dlatego Sharp inteligentnie rozwiązuje ten problem wysyłając w te trudno dostępne miejsca jony Plasmacluster. O samej technologii słuchacze mogą dowiedzieć się z naszej strony www.
Wielu Konsumentów wie, że prawidłowa wilgotność powietrza jest istotna i że jej zakres mieści się w przedziale 40-60%. Dlatego coraz częściej wybierają nawilżacze z tzw. higrometrem pozwalającym ustawić żądaną wartość wilgotności i z reguły jest to „średnia arytmetyczna wartości optimum” czyli ok.50%. Problem w tym, że optymalna wilgotność jest silnie skorelowana z temperaturą, a różnica 5 stopni Celsjusza może skutkować przesunięciem optimum właśnie o 20%.
Urządzenia Sharp inteligentnie też podchodzą do procesu nawilżania powietrza wykorzystując do tego procesu czujniki temperatury i wilgotności. Bez przerwy mierzą one temperaturę w pomieszczeniu i automatycznie korygują wartość optymalnej wilgotności. Niezależnie więc od tego, czy intensywnie wietrzymy, czy też korzystamy zimą z kominka przy szczelnie zamkniętych oknach, zawsze mamy gwarancję optymalnego nawilżenia. Inteligentne oczyszczacze i nawilżacze Sharp poinformują również o konieczności wyczyszczenia i wymiany filtrów, uzupełnienia wody ale również o np. nieprawidłowym umieszczeniu zbiornika w nawilżaczu.
– Jak dobrać właściwe urządzenie do własnego mieszkania lub domu?
Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytania: Na czym mi zależy? Jakiego efektu się spodziewam? Co chcę osiągnąć? Następnie należy dobrać parametry oczyszczacza czy nawilżacza powietrza. Zawsze warto pamiętać o dwóch kwestiach: Tego typu urządzenia najlepiej pracują w jednym konkretnym pomieszczeniu, dlatego co jakiś czas relokujemy je do innego pokoju, a nie staramy się go umieszczać w jakimś wyimaginowanym centrum mieszkania. Niezależnie od wielkości mieszkania czy domu, na im efektywniejsze parametry możemy sobie pozwolić, tym lepiej. Dzięki temu silniejsze urządzenie szybciej i ciszej poradzi sobie z tym samym problemem co urządzenie o mniejszej wydajności.
– Jak rozumieć podstawowe parametry przypisywane oczyszczaczom i nawilżaczom powietrza?
- wydajność oczyszczania to max ilość (w m3) powietrza czyszczona w czasie 1h,
- wydajność nawilżania to max ilość (w ml) wody emitowana do powietrza w czasie 1h,
- minimalna głośność pracy w trybie cichym (w dB) – parametr ważny przy użytkowaniu urządzenia w nocy,
- koszty eksploatacyjne – jak dużo pieniędzy będziemy musieli wydawać w przyszłości na utrzymanie urządzenia w pełnej sprawności; to np. koszt wymiany filtrów.
– A propos filtrów – Co producenci oczyszczaczy powietrza mają na myśli mówiąc „żywotność filtrów do 2 lat, do 5 lat, do 10 lat, etc.”? Czy to oznacza, że tak długo będzie można z nich korzystać bez konieczności wymiany?
Ciekawostką jest, że Klienci nawet inaczej czytają tę informację: „filtry na 2 lata, filtry na 5 lat, etc.” Ta podświadoma wymiana słówka „do” na słówko „na” robi sporą różnicę, więc chciałbym to wyklarować. Filtry mają w zasadzie 2 parametry oparte o stosowne normy: skuteczność, czyli jak efektywnie zbierają zanieczyszczenia oraz żywotność, czyli jak długo mogą to robić efektywnie. Weźmy przykład filtrów HEPA. Te najbardziej pożądane i wystarczająco skuteczne oczyszczają powietrze w 99,97% z cząsteczek o wielkości powyżej 0,3 mikrometra. Natomiast o żywotności decyduje tutaj ilość włókniny zdolnej do zatrzymywania tych mikrocząstek. Im większy filtr, tym więcej włókniny a zatem dłuższy czas na potrzebny na zapełnienie filtra. O tym ile jest przewidzianych zanieczyszczeń w m3 powietrza decyduje stosowna norma. Należy więc tutaj pamiętać, że powietrze bardziej zanieczyszczone od tego przewidzianego przez normę będzie skracać jego żywotność.
– Na rynku gwałtownie rośnie oferta i nikt nie oferuje „nieskutecznych” oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza. Jak zatem przed zakupem upewnić się, że wybieramy dla nas ten skuteczny?
Przede wszystkim należy zdefiniować, co oznacza w tym przypadku słowo „skuteczny”. W moim przekonaniu jest to po prostu rozwiązanie problemu w sposób dla nas satysfakcjonujący. Określenie tego po zakupie jest łatwe, ponieważ możemy „organoleptycznie” ocenić, czy urządzenie nam pomaga czy nie. Natomiast przed zakupem najczęściej korzystamy z rekomendacji Sprzedawców oraz Opinii Użytkowników w Internecie. Niestety, możemy tu mieć sporo pomocy ale i spotkać bardzo subiektywne a czasami wręcz niezbyt wiarygodne informacje. Dlatego warto tu być dosyć ostrożnym.
Niewątpliwie najbardziej pomocne zawsze będą Opinie osób, które znamy i którym w jakimś zakresie ufamy i które po prostu mają już doświadczenie z konkretnym urządzeniem. Jeśli chodzi o firmę SHARP to uznajemy za zasadne potwierdzać nasze obietnice stosownymi Certyfikatami. Ich całą listę Słuchacze znajdą na naszej stronie www. Nawet kwestie bezpiecznego użytkowania są dla nas kluczowe, dlatego wszystkie dostępne oczyszczacze i nawilżacze SHARP posiadają również Certyfikaty Państwowego Zakładu Higieny.
– Czy posiadając taki oczyszczacz powietrza nie pozbawiamy się resztek odporności?
Musimy pamiętać, że ciągle nawet najpotężniejsze na rynku oczyszczacze powietrza nie sterylizują i nie wyjaławiają powietrza w naszych mieszkaniach. One po prostu skutecznie czyszczą je w stopniu wystarczającym, abyśmy zminimalizowali ryzyko działania szkodliwych czynników jak alergeny, smog, wirusy, bakterie do absolutnego minimum i czuli się po prostu komfortowo.
– Oczyszczacze i nawilżacze powietrza to urządzenia typowo domowe?
Odpowiem pytaniem na pytanie: A czy bezpiecznie i komfortowo chcielibyśmy czuć się tylko w domu? Paradoks polega na tym, że spędzamy w nim niestety często mniej czasu niż np. w pracy. Zarówno my jak nasze dzieci sporą część naszego dnia spędzamy w innych miejscach, nazwijmy je „publicznych” – praca, szkoła, przedszkole, urzędy, etc. Wydaje się więc, że tam również powinniśmy być w jakiś sposób chronieni. Na szczęście to się dzieje i coraz więcej firm ale i przedszkoli czy nawet hoteli zaczyna wyposażać swoje placówki w wysokowydajne i skuteczne oczyszczacze i nawilżacze powietrza.
– Czy popularność oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza będzie nadal rosła czy jest to tylko tzw. “moda” na posiadanie tego typu urządzenia?
Alergie, astma, smog, infekcje wirusowe to nie moda ☺
Zakładam więc, że walka z tymi problemami modą też nie jest. Pytanie tylko, które z oferowanych na rynku rozwiązań będą się sprawdzać, a które zostaną przez Klientów naturalnie odrzucone. Przykładem tych ostatnich mogą być popularne jeszcze niedawno nawilżacze parowe czy ultradźwiękowe.
Z drugiej strony Użytkownicy wysokiej klasy Inteligentnych oczyszczaczy powietrza zauważyli, że pomagają one w znacznym stopniu utrzymywać czystość pomieszczeń. To swego rodzaju odkurzacze 3D, które czyszczą powietrze z kurzu zanim ten opadnie na półki i podłogę i będziemy musieli użyć ściereczki czy klasycznego odkurzacza 2D.
Z kolei prawidłowa wilgotność to nie tylko kwestia zdrowia i komfortu. To również dbałość o wyposażenie. Zbyt niska wilgotność może negatywnie wpływać na drewniane odłogi czy pracę stolarki drzwiowej. Z kolei niekontrolowana wysoka wilgotność może być ogniskiem np. pleśni w tynkach, czy namnażaniem roztoczy w tkaninach czy tapicerowanych mebli.
Źródło: Wywiad specjalisty firmy Sharp – Mariusza Kościelniak dla Radia Kolor z dnia 30.10.2018