Wilgotność powietrza to procentowa zawartość cząsteczek wody w objętości powietrza. W pomieszczeniach zamkniętych z reguły jest ona różna w poszczególnych porach roku.Ma ona natomiast niewątpliwie istotny wpływ na nasz organizm.
W zimie, gdy za oknem mróz, a w domach grzejniki włączone są na maksymalną moc, wilgotność powietrza jest bardzo niska i często spada ona nawet do 20%. Zbyt suche powietrze sprawia, że unosi się w nim mnóstwo kurzu, pyłu oraz wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, które mogą powodować kaszel i katar, a nawet reakcje alergiczne. Zbyt niska wilgotność powoduje również wysuszanie śluzówki oczu, nosa oraz gardła powodując ich podatność na różnego rodzaju infekcje. Szczególnie dotyczy to niemowląt oraz małych dzieci, których układ immunologiczny z reguły jest słabszy niż u osób dorosłych.
Z kolei zbyt duża wilgotność powietrza to przyczyna skraplania się jej nadmiaru np. na oknach czy innych gładkich powierzchniach. Natomiast porowate i wilgotne jak tynk czy tkaniny stają się często doskonałym miejscem do namnażania się takich patogenów jak roztocza, bakterie gnilne czy grzyby pleśniowe.
Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna oscylować w granicach 30-65%. Optymalna wilgotność powietrza, w której człowiek najlepiej się czuje wynosi 40-60%. Taka wilgotność służy nie tylko zdrowiu człowieka, ale również jest korzystna dla ubrań, podłóg, mebli oraz książek. Wilgotność powietrza w domach nie powinna być niższa niż 30%. Taką minimalną wartość wilgotności powietrza w mieszkaniach określa polska norma PN-78/B-03421.
Temperatura | Optymalna wilgotność |
< 18 |
65% |
18 – 24 | 50% |
24 < |
45% |
Nie można jednak zapominać, że „optimum” wilgotności jest zmienne i ściśle zależy od temperatury powietrza. Im cieplej w pomieszczeniu tym wilgotność powinna być bliższa wartościom 45-55%, natomiast im chłodniej w pomieszczeniu tym wartość optymalna może przesuwać się w granice 60-65%. W warunkach mieszkalnych sam efekt temperatury poniżej 18 stopni Celsjusza oraz powyżej 24 stopni Celsjusza może również powodować pewien dyskomfort (odczuwanie zimna bądź gorąca).
Inteligentne nawilżacze powietrza Sharp Plasmacluster dzięki czujnikom wilgotności i temperatury bez przerwy monitorują aktualną temperaturę i dobierają do niej właściwą wilgotność. Jej wartość pozostanie zawsze optymalne niezależnie od tego czy mamy szczelnie zamknięte pomieszczenie czy też jesteśmy zwolennikami regularnego wietrzenia.