Globalne ocieplenie to nie spisek grupy zapalonych ekologów, ale sytuacja z którą współcześnie wszyscy musimy się zmierzyć. Astronomicznie wysokie temperatury w letnich miesiącach, wyjątkowo krótkie zimy, brak opadów przez wiele tygodni – tak od kilku lat można w skrócie pogodę nie w spalonej słońcem Hiszpanii, ale Polsce, położonej w umiarkowanym klimacie. Na wieść o 17 stopniach Celsjusza w pierwszych dniach marca jeszcze kilka lat temu byśmy osłupieli. Dzisiaj taka sytuacja już nikogo nie dziwi. Meteorolodzy od przynajmniej 2 tygodni zapowiadają oficjalne zakończenie zimy. A wczesna wiosna w tym roku powoli staje się faktem. Jak powinni przygotować się do niej alergicy? Wyjaśniamy poniżej.
Świat budzi się do życia
O wiośnie śpiewa się piosenki, pisze wiersze, wiosna ma nawet swoje święto. Niestety dla alergików ta pora roku oznacza również okres intensywnego pylenia drzew. Od lutego do połowy maja w powietrzu wzrasta ilość pyłków pochodzących z drzew okrytozalążkowych, takich jak brzoza, dąb, leszczyna, olcha, topola, wierzba. Co ciekawe drzewa te emitują pyłki jeszcze przed wzrostem liści, co ułatwia ich przemieszczanie się.
Z pojawieniem się wiosny możemy również spotkać się z problemem uczulenia na słońce. Aby uniknąć sytuacji poparzeń lub swędzącej wysypki warto zaopatrzyć się w kremy z wysokim filtrem i starać się unikać zbyt dużej ekspozycji.
Alergia – problem w każdym wieku
Objawy alergii odnotowuje się u 10-20% populacji społeczeństw krajów rozwiniętych, gdzie skażenie środowiska jest znacznie wyższe. Związki, takie jak tlenek węgla, tlenki azotu czy dwutlenek siarki drażnią błony śluzowe dróg oddechowych oraz uszkadzają otoczki ziaren pyłku, przez co te łatwiej i silniej alergizują. Co jeszcze wpływa na wzrost liczby alergików? Co ciekawe, coraz lepsze standardy życia. Dobre warunki higieniczne oraz właściwie zbilansowana dieta sprawiają, że w krajach zachodnich infekcje zakaźne są rzadkie. W tej sytuacji układ immunologiczny jako „wrogów” zaczyna więc traktować niegroźne pyłki roślin. Skutkuje to natychmiastową reakcją alergiczną. Pamiętajmy również o tym, że alergia na pyłki może dotknąć ludzi w każdym wieku i przybierać różne formy. Najczęstsze objawy to: katar sienny, zapalenie spojówek, kichanie, uczucie zmęczenia, nieżyty gardła, bóle głowy czy zmiany skórne.
Jak radzić sobie z alergią?
Stężenie pyłków jest mniejsze wieczorami i nocą, dlatego wietrzenie mieszkań alergików powinno odbywać się właśnie wtedy. Po wejściu do domu warto zmieniać ubranie, unikaj też otwierania okien w samochodzie. Jednym zdaniem, należy ograniczać czas spędzany w miejscach, gdzie stężenie pyłków jest wysokie oraz sytuacje, w których nasilamy objawy alergii. Najbardziej skutecznym sposobem na neutralizację wszelkiego typu alergenów w domu jest zakup oczyszczacza powietrza, który zdecydowanie podnosi poziom komfortu życia alergika. Jakiego producenta wybrać? Najlepszego w swojej kategorii! Inteligentne urządzenia marki Sharp same monitorują poziom zanieczyszczenia powietrza i dobierają intensywność procesu oczyszczania do jego aktualnej jakości. Linia KC-G wyposażona jest aż w 6 czujników monitorujących m.in.: poziom kurzu (w tym np. pył PM2.5, dym papierosowy, martwe ciała roztoczy, pleśń i pyłki), zapachów (aerozole, tytoń, czy alkohol), temperatury, wilgotności, natężenia światła i ruchu. Co ważne! Oczyszczacz wyłapuje pyłki z otoczenia jeszcze zanim osiądą na podłodze. W ten sposób nie wnikają one w dywany i tapicerkę mebli, co mogłoby znacznie utrudnić i wydłużyć proces oczyszczania pomieszczenia. Dzięki technologii Plasmacluster HD oczyszczacz skutecznie usuwa szkodliwe drobnoustroje i alergeny nie tylko z powietrza, ale również z trudno dostępnych zakamarków, w tym ścian, mebli i tkanin.
Pamiętaj, że w przypadku silnych objawów alergicznych należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki.
źródło: sharphome.eu