Dom to nasz azyl. Dbamy więc w nim nie tylko o komfort mieszkania i wyposażenie, ale również zdrowie. Fundamentalne znaczenie ma czyste powietrze. Szczególnie zimą, gdy niemal codziennie słyszymy informacje o kolejnym alarmie smogowym, na dworze są ujemne temperatury, a okna w mieszkaniach otwieramy rzadziej. Z drugiej strony, nieprawidłowa cyrkulacja powietrza powoduje, że w pomieszczeniu gromadzą się niebezpieczne dla naszego zdrowia zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek węgla, kurz czy zarodniki pleśni, które mogą z kolei powodować senność, bóle i zawroty głowy, osłabienie, podrażnienia oczu i dróg oddechowych. Co robić? Podpowiadamy!
Podstawowe zasady
Najprostszym, a zarazem najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wietrzenie pomieszczeń. Niestety otwarte okno, szczególnie zimą, powoduje utratę ogromnej ilości ciepła. Dodatkowo istnieje duże ryzyko, że padający deszcz lub śnieg znajdą się w środku, zniszczą ściany i podłogi. Jak wietrzyć prawidłowo? Najlepiej otworzyć okna szeroko i na krótki okres czasu. Na 5–10 minut przed należy zamknąć zawory termostatyczne przy grzejnikach. W trakcie wietrzenia, okna powinny być otwarte na oścież, a drzwi do pomieszczenia zamknięte. Tylko taki sposób zapewni nam pełną wymianę powietrza i jednocześnie nie spowoduje utraty ciepła, które zmagazynowane jest w ścianach pokoju i meblach. Co ważne! Nie należy uchylać okien na długi czas. W ten sposób wyziębimy tylko ściany i wyposażenie, a nagrzanie tak wywietrzonego pomieszczenia wymagać będzie dostarczenia znacznie większej ilości ciepła.
Wietrzenie, a smog
Przy wysokim stężeniu pyłków w powietrzu, należy powstrzymać się od otwierania okien i drzwi do budynków. Intensywne wietrzenie pomieszczeń w godzinach największego nasilenia smogu sprawi, że „wpuścimy” zanieczyszczenia do swoich mieszkań. W tym czasie należy również unikać spacerów oraz ograniczyć wychodzenie z domu. Niezwykle ważne w sezonie smogowym jest monitorowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza. Dane te na bieżąco aktualizowane w mediach oraz podawane przez lokalne władze. W ostatnim czasie pojawiło się także wiele urządzeń i aplikacji mobilnych, które pomagają sprawdzać stan zanieczyszczenia powietrza.
Skuteczne sposoby na czyste powietrze w domu
Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się domowe oczyszczacze powietrza. Kupując taki sprzęt warto zwrócić uwagę na wysokość poziomu filtracji powietrza, rodzaj zastosowanych filtrów, generowany w czasie pracy hałas oraz dodatkowe wyposażenie. W porządnym oczyszczaczu powinny znajdować się filtry HEPA oraz dodatkowa funkcja jonizacji. Niekwestionowanym liderem sprzedaży w tej grupie produktów jest marka Sharp, której urządzenia od lat zdobywają zaufanie klientów na całym świecie. Największym wyróżnikiem oczyszczaczy Sharp jest innowacyjna Technologia Plasmacluster. Na czym polega? W większości urządzeń powietrze jest jedynie wciągane do urządzenia i oczyszczane za pomocą systemu filtrów. W przypadku tych z generatorem Plasmacluster jony rozprzestrzeniają się w całym pomieszczeniu, usuwając nieprzyjemne zapachy i cząsteczki unoszące się w powietrzu. W ten sposób oczyszczane jest nawet powietrze pod kanapą i za szafą, rozproszone zostają składowe dymu papierosowego, zapachy pochodzące od zwierząt i zapach potu. Ponadto Technologia Plasmacluster pomaga niszczyć bakterie, pleśnie, wirusy i roztocza. Jednocześnie urządzenia Sharp pozwalają na przywrócenie równowagi tlenu, zapewniając domownikom efekt orzeźwienia porównywalny do uczucia spaceru po lesie.
Oczyszczacze Sharp stale monitorują jakość powietrza w pomieszczeniu i włączają się automatycznie, gdy jest ona zbyt niska. Podobnie działa funkcja nawilżania, która zapewnia poziom wilgotności powietrza, idealny dla ludzkiego ciała. Wśród dodatkowych opcji warto wymienić specjalne programy, w tym do błyskawiczny 15-minutowy program oczyszczająco-nawilżający, czy wykrywanie oraz dezaktywację pyłków roślinnych. Urządzenia marki Sharp wyróżnia także niezwykle cichy tryb pracy, który ma szczególne znaczenie np. w sypialni lub pokoju dziecięcym.